piątek, 31 grudnia 2010

Ta noc...

Dzisiejsza noc była nie do zniesienia:( Cały czas tak bardzo bolał mnie kręgosłup. Czy lezałam na plecach czy na ktorymkolwiek z boków nie mogłam wytrzymać. A to pewnie dopiero poczatki... Pocieszam sie tym,że przedemną wiele kobiet rodziło i rodzić będzie więc nie jestem sama:)

czwartek, 30 grudnia 2010

Kolejna wizyta u lekarza

Już nie mogę się doczekać kiedy znowu ujrzę moje maleństwo. A wizyta dopiero 12 stycznia. Tyle czasu jeszcze muszę czekać:( Ale będzie to usg połówkowe tak więc dokładnie sobie dzidziusia oglądniemy:) Mój mąż zawsze mi towarzyszy i wspiera mnie, to dla mnie bardzo ważne. W końcu to oboje zostaniemy rodzicami no nie:)?

środa, 29 grudnia 2010

Ach ta zgaga!

Od kilku dni męczy mnie zgaga:( Bardzo nie przyjemne uczucie... Nie wiem właśnie jak sobie z tym poradzić, Chyba pojdę do apteki i poprostu zapytam co mogę brać. Ale zgaga mojemu synkowi nie przeszkadza, bo nieźle sobie buszuje w brzuszku:)

Internetowy pamiętnik przyszłej mamy

Autorem artykułu jest Izabela Lenkiewicz



Wiele przyszłych mam dowiadując się o ciąży, zakłada bloga, aby zapisywać na nim swoje przemyślenia, emocje i zdarzenia z tego okresu oraz wlejać zdjęcia rosnącego w brzuchu malucha i swoje. Nie chcą, by te niezwykłe miesiące oraz przeżycia z nimi związane, odeszły w niepamięć.

Blog, czyli internetowy pamiętnik, to coraz bardziej popularny sposób na zachowanie wspomnień z okresu ciąży. Wiele kobiet zaczyna prowadzić blog zaraz po tym, jak dowiadują się że zostaną mamami. Nie chcą, by te niezwykłe miesiące i przeżycia z nimi związane, odeszły w niepamięć.

"Postanowiłam założyć bloga, bo jestem w ciąży! Tak, to moja pierwsza ciąża... Kibicujcie mi będę opisywać swoje przeżycia i opisywać jak czuję się w ciąży." - tak pisze Kasia autorka bloga "Jestem w ciąży".

" Nie spodziewaliśmy się Ciebie właśnie teraz, choć tak bardzo Cię oczekiwaliśmy. I mimo, że bardzo się boję, czy wszystko się uda - bardzo cię kocham i czekam. I wierzę, że tym razem będzie wszystko dobrze i zobaczymy się w styczniu. I będziesz moim najsłodszym, najukochańszym zdrowym bobasem. Dla Ciebie opiszę tę całą ciążę - żebyś mogła albo mógł to kiedyś przeczytać..." - tak brzmiał pierwszy wpis na blogu "Wyczekana ciąża, czyli blog dla mojego maleństwa".

Blog może zawierać osobiste przemyślenia, zapis wydarzeń, można zamieszczać na nim zdjęcia, rysunki, a nawet nagrania. Przyszłe mamy w internetowym pamiętniku zapisują relacje z kolejnych wizyt lekarskich, opisują etapy poszukiwań kolejnych elementów wyprawki, skarżą się na swoje ciążowe dolegliwości. Przedstawiają świat z nowej perspektywy, zastanawiają się, jak będzie on wyglądał po narodzinach dziecka.

„jeszcze nigdy nie miałam brzucha tak blisko przed oczami
jeszcze nigdy nie męczyły mnie rzeczy tak prozaiczne jak chodzenie, mycie czy ubieranie
jeszcze nigdy nie usłyszałam, że na pewno szybko schudnę, choć się nie skarżę na moją wagę
jeszcze nigdy w naszym domu nie było tylu dziecięcych rzeczy
jeszcze nigdy nie czekałam na ból z taką niecierpliwością" (z bloga „Wyczekana ciąża, czyli blog dla mojego maleństwa".)

Istotną różnicą pomiędzy tradycyjnym dziennikiem, a blogiem jest to, że mogą czytać go również inne osoby korzystające z internetu. Czytające bloga osoby zostawiają zwykle komentarze pod wpisami, dzięki czemu można nawiązać również kontakt z innymi kobietami oczekującymi na dziecko, bo przeważnie one odwiedzają tego typu blogi. Tworzy się społeczność, zawiązują się znajomości. Jeśli natomiast ktoś nie ma zamiaru, by blog był ogólnodostępny, może zablokować go hasłem, które udostępni tylko bliskim i zaufanym osobom.

Zawieranie internetowych znajomości przez przyszłe mamy prowadzące wirtualne pamiętniki jest teraz łatwiejsze dzięki specjalnemu miejscu, gdzie zgromadzone są ich adresy internetowe. „Katalog blogów ciążowych", który powstał na profesjonalnym Blogu przedPORODEM.pl ułatwia wzajemne odwiedziny lub wyszukanie ulubionych blogów do podczytywania. Każda osoba prowadząca blog o ciąży, może zgłosić go do katalogu.

Zakładając bloga korzystamy z tzw. serwisów blogowych. Konieczne jest zarejestrowanie się w takim serwisie. Aby pisać bloga nie trzeba znać kodu HTML. Blogowanie jest proste i intuicyjne. Najpopularniejsze serwisy blogowe to: blog.onet.pl, blox.pl, blog.pl, bloog.pl, wordpress.com, blogspot.com.

 

 

---

Internetowa Szkoła Rodzenia przedPORODEM.pl - kurs e-learningowy przygotowujący do porodu, połogu i opieki nad noworodkiem

Jakie łóżeczko wybrać?

Gdy urodzi nam się dzidziuś, mamy wiele pytań i dylematów dotyczących opieki i wychowania. Często na niektóre pytań nie możemy znaleźć odpowiedzi, a z wieloma problemami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Warto więc zasięgnąć rad ekspertów, odwiedzać portale związane z wychowaniem niemowlaczków. Reszta odpowiedzi przyjdzie z czasem i zdobytym doświadczeniem rodziców.

Na samym początku kupujemy ubranka dla dziecka, pościel, butelki do picia, itp. Ale, często zastanawiamy się również jakie łóżeczko mamy wybrać dla swojej pociechy. Wybór jest ogromny, już nie wspomnę o kolorystyce i różnych dodatkach. Ale najważniejsze są: wygoda i bezpieczeństwo naszego dziecka. Łóżeczko to nie tylko miejsce do spania, ale również zabawy.

Najwięcej na rynku jest łóżeczek drewnianych (różnych modeli) oraz łóżeczek tzw. turystycznych, które szybko można złożyć i rozłożyć i zabrać np. na wakacje.

Łóżeczko turystyczne jest bardzo praktyczne. Najczęściej wykonane z miękkiego pokrycia, lekkie, tym samym łatwo je przenosić, nie tylko z jednego miejsca w inne, ale również możemy je zabrała na urlop lub do babci na wieś. Poza tym takie łóżeczko jest bezpieczne. Dlaczego? Pokryte jest miękkim i elastycznym materiałem. Tak więc gdy maluch przewraca się w łóżeczku, to nie ma niebezpieczeństwa, że może sobie zrobić jakąś krzywdę.

A wszyscy wiemy co taki szkrab wyprawia podczas zabawy. Zazwyczaj łóżeczka turystyczne pokryte są materiałem w kształcie drobnej siateczki. Dlatego możemy być spokojni, bo dziecko nie włoży między szczebelki nóżki ani rączki. W takim turystycznym łóżeczku mogą spać również dzieci już starcze (2-3 latki). Spokojnie się jeszcze zmieszczą. Ale należy zwrócić jeszcze na jedną ważną sprawę. Otóż dzieci, gdy już są samodzielnie chodzą (biegają) i często wpadają na różne rzeczy. Szczególnie kanty mebli, drzwi, ścian. Musimy zadbać o to, by wykluczyć ewentualne uderzenie się dziecka o jakiś kant. Możemy zasłonić gąbką (może to nieestetyczne, ale bezpieczne dla malucha). Tak więc wybierajmy wyposażenie pokoju dziecka, nie pod względem mody, ale bezpieczeństwa. A takimi są łóżeczka turystyczne. Wykonane z tworzywa, bez jakichkolwiek elementów o które dziecko może sobie zrobić krzywdę. Poza tym wiele tego typu łóżeczek posiada również płozy, co ułatwia bujanie dziecka i przyjemny sen naszej pociechy.
 

Kolejny piękny dzień

U nas piękna zima:) Mrozik trzyma, w domu cieplutko:) Jak to dobrze,ze nie trzeba nigdzie wychodzić:) Mój synek ostatnio często daje znać o sobie. To takie przyjemne uczucie. Często myślę jak to będzie gdy mały się już urodzi. Wierzę,że sobie poradzimy jednak nastąpi duża zmiana w naszym zyciu:) Ale nie mogę się tego doczekać!!!

wtorek, 28 grudnia 2010

Hej, nie długo zostanę mamą:)

Witam, nazywam się Ania. Jestem w 20 tygodniu ciąży:) To moje pierwsze dziecko. Jestem pełna obaw, nie wiem za bardzo czego mogę się spodziewać i co mnie czeka. Oczywiście dużo czytam na temat ciąży, porodu czy pielęgnacjii noworodka. Mimo wszelkich pytań i watpliwości, odkąd dowiedziałam się,że będę miała synka jestem najszczęśliwszą kobieta na świecie. Od początku tak czułam,że to chłopak i nie zawiodłam się:) Jak narazie ciążę przechodzę bez większych dolegliwości. Ostatnio zaczyna mnie pobolewać kręgosłup ale jeszcze daję radę:) Do zobaczenia jutro:)

Czy dzisiejsza odzież ciążowa może być seksowna ?

Autorem artykułu jest Luke Sept



W dzisiejszych czasach trendy mody wpływają nie tylko na to by zapewnić nam samopoczucie elegancji w chwilach dla nas niecodziennych, ale także by zadbać o naszą wygodę i samopoczucie na codzień. Dlatego też moda kobieca nie przechodzi bokiem koło tak wyjątkowego stanu jakim jest ciąża. Odzież ciążowa staję się coraz bardziej elegancka i seksowna.

Ciąża to z pewnością wyjątkowy czas dla kobiety. Ciąża to również czas, kiedy przyszła mama musi pomyśleć o zmianie garderoby. Kobiety w ciąży przede wszystkim chcą czuć się komfortowo , a także wyglądać atrakcyjnie, zmysłowo i kobieco. Całe szczęście za sobą już mamy czasy, kiedy to odzież ciążowa przypominała bezkształtne worki. Współczesna odzież ciążowa jest modna, wygodna, po prostu piękna. Współczesna odzież ciążowa pozwala każdej kobiecie czuć się seksownie i z klasą. Bez względu na porę dnia, czy okazję, przyszła mama może wdzięczne prezentować swoje zmieniające się kształty, wyglądając przy tym olśniewająco. Współczesna odzież ciążowa jest zgodna z hasłem: „nowoczesna mama, to dobrze ubrana mama". Nowoczesna kobieta w ciąży, to ta ubrana w legginsy i zwiewną tunikę, to kobieta ubrana w długą sukienkę usłaną kwiatami lub bluzkę w marynarskie pasy. W dzisiejszych czasach, będąc w ciąży, kobiety nie muszą rezygnować ze swojego indywidualnego stylu, jaki prezentowały przed ciążą. Odzież ciążowa, którą znajdziemy na stronie bobasimama.pl współgra z aktualnymi trendami, jest niezwykle stylowa, komfortowa, na luzie lub elegancka, w zależności od preferencji. Nowoczesne kolekcje pozwalają przyszłym mamom być na topie. Wspaniałe sukienki, bluzeczki, koszulki, koszule, spódnice, delikatnie eksponują zmieniające się kobiece kształty, czyniąc z nich potężny atut. Dostępna dziś odzież ciążowa udowadnia nawet największym sceptykom, że nawet z dużym brzuszkiem można być modną i piękną.

---

Wyzwanie dla młodych mam: czy jesteśmy skazane na rozstępy w ciąży?

Autorem artykułu jest JBmedia



Już niedługo będziesz mamą. Dzidziuś zamieszkał w Twoim brzuchu. To czas, kiedy powinnaś dbać o Was ze zdwojoną siłą. Zwykła pielęgnacja już niestety nie wystarczy. Przeczytaj, jak dbać o swoją skórę w czasie ciąży tak, by Twoje dziecko było całkiem bezpieczne, a skóra zdrowa i bez rozstępów.

Problem rozstępów dotyka zdecydowaną większość kobiet w ciąży, ze względu na burzę hormonalną i intensywne naciąganie się skóry charakterystyczne dla tego okresu. Nieco bezpieczniej mogą się czuć te z nas, których mamy uniknęły tej przypadłości, gdy same miały urodzić dziecko (genetyka ma w tej kwestii sporo do powiedzenia). Lepiej jednak dmuchać na zimne i zawczasu zabezpieczyć nie na okoliczność powstawania blizn.

Pozbądź się problemów, które prowadzą do osłabienia Twojej skóry!

Skóra niedostatecznie nawilżona to skóra krucha, sucha nieelastyczna i niewystarczająco odżywiona. Podczas silnego napięcia skóry, włókna kolagenowe w skórze właściwej rozrywają się, co skutkuje powstaniem brzydkich, nabrzmiałych, podłużnych blizn. Dlatego koniecznie musimy dbać o skórę, starając się nie dopuścić do tego stanu, lub chociaż znacznie ograniczyć jego nieprzyjemne skutki.

Od czego zaczynamy?

Najlepiej zacząć od wprowadzenia na stałe do naszej diety składników zawierających niezbędne witaminy. Pozwoli to trwale poprawić kondycję naszego organizmu, a wcale nie musi być niesmaczne, ani wiązać się z wyrzeczeniami : )

Aby skóra prawidłowo wytwarzała włókna kolagenowe, niezbędna jest witamina A. Zapewnić ją może surówka z marchewki lub pomidorów jako dodatek do obiadu, oraz nabiał, na przykład w postaci pożywnego, lekkiego twarożku w ramach kolacji.

Aby Twoja skóra nie starzała się przedwcześnie, a rany goiły się prawidłowo, dbaj o dostatek witaminy E. Do sałatki, najlepiej z warzyw zielonolistnych, warto dodać oleju roślinnego, również bogatego w tę zbawienną substancję. Jako zdrową przekąskę możesz skubać orzechy i migdały. Nie zapominaj też o jajkach, najlepiej w zestawieniu z pełnoziarnistym pieczywem!

Jaja zawierają również cenną witaminę D, która ustrzeże Cię przed częścią chorób skóry, a także – co również jest dla młodych mam bardzo ważne – przed osłabieniem zębów. Doskonałym pomysłem na danie z witaminą D jest jajecznica z grzybami. Polecamy również wszelkie kombinacje z dodatkiem ryb.

Konieczne jest regularne nawilżanie skóry, by stała się elastyczna i jędrna. Można w tym celu korzystać z preparatów zawierających ekstrakt z przywrotnika lub ogórecznika lekarskiego, jednak wystarczy nawet zwykła oliwka dla niemowląt, na przykład w żelu. Masuj z jej pomocą okrężnymi ruchami brzuch, uda i piersi, najlepiej każdego ranka i wieczorami. Taki automasaż skutecznie pobudza krążenie krwi i ujędrnia skórę. Koniecznie pamiętaj też o piciu dużych ilości płynów! Nie kosztuje to wiele wysiłku, a bez wody w organizmie nie masz co marzyć o miękkiej, zdrowej skórze.

A co, jeśli to nie zadziała?

Nie załamuj się! Jeśli mimo pielęgnacji na Twojej skórze pojawiły się pierwsze blizny, zacznij stosować specjalistyczne preparaty przeznaczone dla skóry z rozstępami. Pamiętaj, by wybierać te, które nie mają przeciwwskazań do stosowania w ciąży. Nadal warto ujędrniać skórę stosując automasaż. Uważaj jednak, by nie napinać partii skóry bezpośrednio przylegających do rozstępów. Tam skóra jest szczególnie delikatna. Nieumiejętny, gwałtowny masaż może prowadzić do dalszego naderwania włókien kolagenowych i poszerzenia blizn.

 

---

Artykuł może być przedrukowywany jedynie w niezmienionej postaci z zachowaniem aktywnych linków.

Karta ciąży. Objaśnienie skrótów.

Autorem artykułu jest Magdalena Batorowicz



Zapewne nie jedna przyszła mama zastanawiała się, co oznaczaja niektóre skróty w jej karcie ciąży. Oto pomoc w ich rozszyfrowaniu.
autor Magdalena Batorowicz

Karta ciąży to bardzo ważny dokument każdej przyszłej mamy. Założy Ci ją lekarz podczas pierwszej wizyty. Znajdą się tam wszystkie informacje potrzebne lekarzowi do kontrolowania prawidłowego rozwoju ciąży. Wszelkie badania, termin porodu, opisy usg i wiele innych istotnych informacji. To po prostu pamiętnik lekarza z przebiegu twojej ciąży.
Lekarz prowadzący twoją ciążę będzie używał wielu skrótów, aby opisać wszystko w karcie ciąży. Oczywiście możesz, a nawet powinnaś pytać jeśli czegoś nie rozumiesz, ale zapewne nie wszystkie wyjaśnienia zapamiętasz. Oto niewielka pomoc w czytaniu swojej karty ciąży:


OM lub LMP -ostatnia miesiączka

TP, EDD lub PTP -termin porodu

TC lub HBD -liczba tygodni ciąży

RR -ciśnienie tętnicze krwi

ASP lub FHR -tętno płodu


Morfologia:

E lub RBC -liczba krwinek czerwonych

L lub WBC - liczba białych krwinek

Ht lub Hct -Hematokryt

Hb -stężenie hemoglobiny

PLT -liczba płytek krwi


Badanie ogólne moczu:

c.w. -ciężar właściwy

B -obecność białka

C lub Glu -obecność glukozy

E -obecność czerwonych krwinek

L -obecność białych krwinek


Badania dodatkowe:

Test GTT -test przesiewowy obciążenia 50g glukozy

Test OGTT -test diagnostyczny obciążenia 75g glukozy

WR -badanie w kierunku kiły

OWA -badanie w kierunku kiły

HBs -badanie na nosicielstwo antygenu żółtaczki zakaźnej typu B

HCV -badanie na nosicielstwo antygenu żółtaczki zakaźnej typu C


Inne:

TNW -termin następnej wizyty

b.z -bez zmian
---

przed ciążą, w ciąży, mam małe dziecko, dla mądrych rodziców-naszedziecko.net.pl ebooki i audiobooki dla dzieci-czytamydzieciom.net.pl

Cesarskie cięcie. Fakty i mity

Autorem artykułu jest Marcin1984



Szybciej, łatwiej, bezboleśnie. Tak wygląda cesarskie cięcie. Perspektywa „uśpienia" kobiety na czas porodu powoduje, że jest to dla nich mocno stresujące. Boją się o to, czy ta metoda jest zdrowa dla niej i dla dziecka, że mogą się nie wybudzić z narkozy... Portal Familie.pl sprawdził jak jest naprawdę.

Cesarskie cięcie, popularnie zwane też „cesarką" jest to operacja chirurgiczna zastępująca naturalną metodę porodu dziecka. Zabieg polega na nacięciu przez lekarza przedniej ściany powłok brzusznych i macicy, a następnie wydobyciu dziecka i łożyska z brzucha kobiety. Cesarskie cięcie wykonuje się wtedy, gdy poród fizjologiczny jest niemożliwy czy niewskazany lub kiedy pojawia się niebezpieczeństwo, że mógłby on zagrozić życiu czy zdrowiu dziecka lub matki.

- Obecnie 25 proc. porodów odbywa się w ten właśnie sposób - dowiedzieliśmy się od Jarosława Saczonka, ginekologa z Działdowa. - Czas potrzebny do wykonania zabiegu nie jest długi. Tak szybkie działanie zapewnia bezpieczeństwo dla dziecka. Cesarskie cięcie jest wykonywane wyłącznie na zalecenie lekarza. Najczęściej dotyczy to przypadków, gdy istnieje zagrażająca wewnątrzmaciczna zamartwica płodu, brak postępu porodu, lub położenie płodu miednicowe - wylicza Jarosław Saczonek.

- Ja niestety nie miałam wyboru. Moja budowa bioder nie pozwoliła na to, abym urodziła naturalnie - powiedziała nam Kasia, mama 3 letniego Pawełka. - Bałam się porodu, bo mój mąż nie mógł uczestniczyć w porodzie. Po wszystkim jednak miałam straszny ból, który utrzymywał się nawet przez miesiąc. Najbardziej mi było szkoda, że dziecko po porodzie trafiło do inkubatora, a nie do mnie. Ale jak tylko się obudziłam, pielęgniarki od razu mi go przyniosły i było super - opowiada Kasia.

Obawy przed operacją ma chyba każda przyszła mama. Szczególnie silny jest strach przed narkozą, bo nigdy nie wiadomo, jak to będzie po wybudzeniu. - Najczęściej wystarcza sama rozmowa z pacjentką o tym, jak będzie wyglądała operacja oraz, że nie jest on niebezpieczny dla kobiety i dla dziecka - powiedziała nam Iwona Kaczyńska, położna z Olsztyna. - Szczera rozmowa z pacjentką jest najlepszym przygotowaniem jej do zabiegu.

Potwierdzają to lekarze ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Fromborku, którzy twierdzą, że pomoc psychologa prawie nigdy nie jest potrzebna w czasie oczekiwania na poród. - Najlepszą metodą na rozładowanie stresu jest rozmowa z położną i ginekologiem oraz wsparcie rodziny - usłyszeliśmy.

Cesarskie cięcie jest to zabieg mocno inwazyjny. Czy po takim porodzie kobieta nadal jest w pełni sprawna seksualnie? Spytaliśmy o to Annę Betley - Dudę, seksuologa z Iławy.

- Cesarskie cięcie nie ma żadnego wpływu na dalszą seksualność kobiety. Uważam, że wręcz przeciwnie, ponieważ podczas tego zabiegu oszczędzane są dolne drogi rodne, które podczas porodu naturalnego zostają czasem mocno naruszone. Kobieta po cesarskim cięciu szybciej odzyskuje pełną sprawność - uspokaja Anna Betley.

Marcin Osiak
m.osiak@familie.pl

---

Relaks w ciąży

Autorem artykułu jest SuperJA



Aby budowanie ciepłej relacji matki i dziecka było możliwe, potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzna równowaga. Dziecko bezbłędnie wyczuwa wszystkie emocje swojej matki. Razem przechodzą przez kolejne tygodnie ciąży i warto, aby był to czas wzajemnego obdarowywania się dobrymi uczuciami

Mężowie prężą się dumnie szczęśliwi, że lada dzień zostaną ojcami. Matki i teściowe nie ustają w dawaniu dobrych rad. Przyjaciółki straszą bólem i depresją poporodową… Kobiecie w ciąży nie jest łatwo być radosną i spokojną o swój los, bo choć wszyscy ją wspierają, w swoich lękach i wątpliwościach tak naprawdę pozostaje sama.

Ciąża nie jest chorobą – powtarzają lekarze i psycholodzy. To prawda. Ale bez wątpienia jest to stan wyjątkowy, w którym świat zmienia się dość gwałtownie. Przybywa kilogramów, rzeczy dotychczas proste stają się prawie niewykonalne, brakuje sprawności i energii. Z każdym tygodniem trudniej jest chodzić, do głosu dochodzą niepokoje, które każą myśleć o wszystkich możliwych kłopotach. A przecież jest to ten moment, gdy matka i dziecko nawiązują ze sobą pierwsze relacje, rodzi się między nimi ta niepowtarzalna bliskość, która w przyszłości zaowocuje pięknym macierzyństwem i szczęśliwym życiem obojga. Szkoda byłoby to przegapić…

Aby budowanie ciepłej relacji matki i dziecka było możliwe, potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzna równowaga. Dziecko bezbłędnie wyczuwa wszystkie emocje swojej matki. Razem przechodzą przez kolejne tygodnie ciąży i warto, aby był to czas wzajemnego obdarowywania się dobrymi uczuciami. Wypoczęta i spokojna mama może otoczyć swojego maluszka radością i miłością. Dlatego tak ważne jest zadbanie o dobry nastrój i świadomy relaks kobiety w ciąży. Zrelaksowana przyszła mama znajdzie w sobie dość siły, by pokonać niedogodności związane z ciążą. Będzie gotowa stawić czoła stresom i zwątpieniom, nie podda się czarnym myślom. Z większą akceptacją podejdzie do zmian w swoim ciele, skupiając się na tym, co jest najważniejsze – na swojej miłości do dziecka.

Nagranie „Relaks w ciąży” oferowane przez NeuroExpander na stronie internetowej www.relakswciazy.pl to profesjonalna sesja relaksacyjna skierowana do przyszłych mam. Sprzyja ona odnajdywaniu kontaktu z ciałem, usuwaniu napięć i poszukiwaniu radości. Głęboka relaksacja daje większe możliwości, a przy tym pozostaje absolutnie bezpieczna zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka.

Każde nagranie przygotowywane jest indywidualnie - pojawia się w nim imię przyszłej mamy, która będzie go słuchać. To zwiększa skuteczność sesji, pomaga osiągać własne tempo relaksu i porozumienia ze sobą. Nic tu nie jest narzucone. Wszystko ma sprzyjać uwolnieniu energii i odkrywaniu dobrych emocji, a cały proces odbywa się spontanicznie i naturalnie.

Większość kobiet wie, jak ważne w ciąży jest zdrowe odżywianie, unikanie alkoholu i papierosów oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Niewiele jednak kobiet zdaje sobie sprawę, że równie ważnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju dziecka jest relaks – twierdzi dr Alicja Ceran z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Samopoczucie psychiczne przyszłej mamy wpływa na to, jak kształtować się będzie układ nerwowy dziecka. Nagranie „Relaks w ciąży” może pomóc w zrelaksowaniu się przyszłych mam, a skuteczność zastosowanej w nagraniu techniki wizualizacji została wielokrotnie udowodniona.

W nagraniu wykorzystano najnowsze osiągnięcia z dziedziny neurologii.  Odpowiednio dobrana muzyka oraz tempo nagrania wprowadzają umysł przyszłej mamy w stan pełnej relaksacji, kiedy wytwarzane są fale ALFA. Z kolei dzięki wykorzystanej w nagraniu technologii dudnień różnicowych następuje wzrost percepcji oraz przyswajania nowych bodźców. Technika jest absolutnie bezpieczna dla mamy i jej maleństwa.

Opinia eksperta

Dr n. med. Alicja Ceran
Centrum Diagnostyki Prenatarnej
Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

Większość kobiet wie, jak ważne w ciąży jest zdrowe odżywianie, unikanie alkoholu i papierosów oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Niewiele jednak kobiet zdaje sobie sprawę, że równie ważnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju dziecka jest relaks. Samopoczucie psychiczne przyszłej mamy wpływa na to, jak kształtować się będzie układ nerwowy dziecka.


Między kobietą a rozwijającym się w jej ciele płodem istnieje łączność neurohormonalna i psychiczna. Przez neurohormony stres kobiety udziela się dziecku i przeciwnie – relaks psychiczny mamy wprowadza dziecko w stan relaksu. W stanach niepokoju zmienia się poziom substancji chemicznych we krwi, takich jak: adrenalina, noradrenalina, dopomina, serotonina czy oksytocyna. Substancje te natychmiast docierają przez łożysko do krwiobiegu dziecka i wpływają na pracę poszczególnych jego organów.
 
Częsty dopływ dużej dawki hormonów stresu do niedojrzałego układu nerwowego rozwijającego się dziecka może wywołać stan ciągłej, nadmiernej czujności i wrażliwości. Wpływ tych hormonów na nienarodzone dziecko jest szczególnie niebezpieczny podczas ostatnich trzech tygodni ciąży, kiedy to następuje skok w rozwoju mózgu. Istnieje duże ryzyko, że dziecko silnie „zestresowane” przed przyjściem na świat będzie miało znaczne problemy z regulacją emocji po urodzeniu, tym samym będzie bardziej niespokojne, płaczliwe i może mieć problemy ze snem.

Aby zapewnić sobie dobre samopoczucie, przyszła mama może skorzystać z technik relaksacji. W stanie relaksu zmniejsza się napięcie mięsni, spada ciśnienie krwi, oddech staje się pogłębiony i wyrównany.


Nagranie „Relaks w ciąży” może pomóc w zrelaksowaniu się przyszłych mam. Zastosowana w nagraniu technika wizualizacji, polegająca na aktywizowaniu doświadczeń zmysłowych i emocjonalnych, bywa dość szeroko wykorzystywana w pracy w wielu dziedzinach (np. m.in. w treningu sportowców). Choć nie każdy jest tak samo podatny na jej wpływ, skuteczność wizualizacji została wielokrotnie udowodniona. Relaksacji można poddawać się codziennie.



UWAGA! KONKURS. DO WYGRANIA NAGRANIE "RELAKS W CIĄŻY". Zapraszamy na stronę www.superja.pl

---

Ciąża przeżycie, dla każdej matki.

Autorem artykułu jest Arek S



Dlaczego ciąża zmienia tak bardzo życie matki, oraz dlaczego te zmiany sprawiają, że stajemy się lepszymi ludźmi? Artykuł ma na celu opisanie ciąży, oraz informacje na temat dziecka

Ciąża jest na swój sposób wyjątkowa i każda kobieta powinna doświadczyć stanu ciąży. Ciąża wymaga jednak od matki wielkiego poświęcenia, oraz odpowiedzialności, gdyż w czasie ciąży będziemy musieli wiele rzeczy sobie odpuścić. Przede wszystkim alkohol papierosy, które mogą zaszkodzić naszemu dziecku i sprawić, że płód nie rozwinie się prawidłowo. Rozwój płodu każdego małego dziecka jest prawie zawsze taki sam, bądź bardzo podobny. Dziecko szczególnie w pierwszych tygodniach bardzo szybko przybiera na masie, oraz szybko rośnie

 

Ciąża tydzień po tygodniu trwa, a ty starasz się by jak najlepiej przeżyć ciążę, dlatego też powinnaś zadbać by żywność, którą spożywasz była przede wszystkim zdrowo, a więc zawierała dużo owoców, oraz warzyw. W zależności od tego co będziesz spożywać dziecko będzie również to jeść, a nie każda potrawa może mu tak smakować jak tobie. Pokarm podawany jest dziecku za pomocą pępowiny. Pępowina dostarcza wszystkie niezbędne substancje odżywcze do tego by dziecko mogło rozwijać się w brzuchu mamy. Jeżeli dbasz o swoją formę kondycyjną ważnym elementem jest to by dziecko nie odczuwało zdenerwowania. Dziecko potrafi wychwycić zdenerwowanie, a co sprawi, że może się niecierpliwić. Uspokoić może dziecko przede wszystkim pływanie, więc jeśli lubisz pływać powinnaś jak najczęściej udawać się na basen by dziecko mogło się zrelaksować. Pozytywnie może również wpływać muzyka. Warto również wiedzieć, który tydzień ciąży aktualnie się znajdujemy, dzięki temu będziemy mogli wiedzieć kiedy trzeba zrobić odpowiednie badania.

 

Podsumowując na koniec ciąża jest bardzo wielkim przeżyciem dla rodziców. Ciąża jest przede wszystkim próbą związku, oraz sprawi, że relacje między rodzicami znacznie się poprawią. Dziecko sprawi, że będziesz się znacznie więcej śmiała, będziecie mogli mieć więcej radości życia. Najważniejsze jest to, że będziemy mieli dla kogo żyć.

---

Jak przygotować się do porodu?

Autorem artykułu jest andrzej milczan



O co zadbać, aby zminimalizować stres podczas porodu, jakie czynności przyszła mama może podjąć, aby podejść do porodu właściwie przygotowana? Okazuje się, że natura podpowiada nam wiele... 

Czy jest kobieta, która nie boi się porodu? Tego czy wszystko będzie dobrze, czy dzieciątko będzie zdrowe, czy wytrzyma ból porodowy, czy personel medyczny okaże się profesjonalny i sprzyjający? Chyba nie ma. Dlatego tak ważne jest pozytywne nastawienie, wsparcie partnera, odpowiednie przygotowanie psychiczne i fizyczne.
Natura tak stworzyła kobietę, że nie musi wykonywać żadnych specjalnych ćwiczeń ani zabiegów, żeby być odpowiednio przygotowaną do porodu. Jednak możemy polepszyć sobie samopoczucie, ogólną kondycję fizyczną i zapobiec rutynowym, szpitalnym czynnościom (jak np. nacięcie krocza), stosując proste zabiegi, które przygotują nasze ciało do tego niesamowitego doświadczenia, jakim jest poród.
Zatem...
Jak przygotować się do porodu?
Od początku ciąży pij herbatkę ciążową, która wzmacnia i zapobiega dolegliwościom ciążowym, tj. mdłości, zgaga, anemia, bezsenność...

Duże wsparcie i pomoc możesz uzyskać chodząc na zajęcia do szkoły rodzenia. Sprawdź wcześniej, czy szkoła promuje naturalne podejście do ciąży i porodu, czy oferuje zajęcia z noszenia dzieci w chustach, masażu dziecka.
Pamiętaj, że w zdrowej ciąży nie ma przeciwskazań do stosowania ćwiczeń fizycznych. Czas ciąży, nie jest to okres odpowiedni na budowanie tężyzny fizycznej, ale na łagodną aktywność (joga, pływanie, spacery), która pomoże w utrzymaniu właściwej kondycji pomocnej w czasie ciąży, porodu i połogu.
Ważną rzeczą jest także odpowiednie przygotowanie okolic intymnych. Masaż krocza bardzo skutecznie zapobiega pęknięciom i rutynowym nacięciom krocza podczas porodu. To bardzo prosta metoda, popularna w Europie zachodniej, która jest jedną z bardziej istotnych metod przygotowania do akcji porodowej.
Aby ułatwić sobie poród, na tydzień przed planowanym terminem uaktywnij się seksualnie. W męskim nasieniu znajduje się prostaglandyna, hormon niezbędny do rozpoczęcia porodu.

---

Tekst powstał we współpracy z serwisem: dziecisawazne.pl